Dá sa mačacie zlato pokladať za investičné zlato?
Zlato nám doslova spadlo z neba pred niekoľkými miliardami rokov a neprestáva nás ohurovať dodnes. Kto z nás nevlastní aspoň jeden zlatý doplnok, mincu? Zlato prechádza skrz celou našou históriou, ako platidlo, obradný artefakt, šperk alebo bolo dokonca uctievané. Takmer 6000 rokov sa používalo ako platidlo. Dopyt po zlate je stále veľký. Hlavne po určitých okolnostiach, ktoré sa dejú posledné roky, je investičné zlato jedna z najvyhľadávanejších komodít.
Ako zistiť či zlato je naozaj zlato?
Určite ste v starých rozprávkach videli, že predajcovia hrýzli do dukátov alebo mincí, aby si overili ich pravosť. Dôvod je jednoduchý, zlato je samo o sebe mäkké a čím rýdzejšie zlato je, tým viac karátov má. Najvyšší obsah, hodnota je 24 karátov. Ak by vám niekto tvrdil, že má na predaj 30 karátové zlato nenechajte sa podfúknuť, je to nezmysel. Výraz „karát“ začali používať už starovekí kupci na arabských bazároch. A ako je to s tým mačacím zlatom, môžete ho použiť ako investičné zlato? Mačacím zlatom sa označuje minerál pyrit, ktorý vzhľadovo pripomína zlato, ale hodnotu ako zlato zďaleka nemá. Tým, že zlato je mäkké je menej spôsobov jeho využitia a preto sa mieša s inými kovmi ako je napríklad zliatina. V šperkárstve sa používa 9 alebo 14 karátové zlato. Vedeli ste napríklad, že nosením svadobného prsteňa stratí na svojej váhe až 6 gramov ročne? Až 50% dopytu po zlate tvorí šperkárske odvetvie. Najväčší nákupcovia šperkov sú India a Čína, zlato má pre nich kultúrnu a sentimentálnu hodnotu. Teda investičné zlato môže mať podobu zlatých mincí, tehličiek alebo šperkov. Veľkou výhodou investovať do investičného zlata je, že nepodlieha inflácií a patrí k najbezpečnejším spôsobom zhodnocovania peňažných prostriedkov.
A čo so zlatými tehličkami, ktoré máte po posteľou?
Ďalšou z výhod investičného zlata je, že ho vlastníte fyzicky, nevýhodou je potreba uskladnenia, teda pokiaľ naozaj ho nechcete skrývať pod posteľou. Najväčšia zlatá tehlička, ktorá bola vyrobená váži až 250 kg. Zlato je investičná komodita s perspektívou, neznehodnotí sa časom ako auto či topánky. Minca či šperk ostanú tým, čím sú. Historicky prvá investičná minca bol juhoafrický Krugerrand z roku 1967 a jeho hodnota sa odhaduje na stovky tisíc eur. Tak čo, idete do toho aj vy? Viac informácií nájdete na: https://zlatypristav.sk/