Zváracie elektródy sú pri zváraní základ

Aké zváracie elektródy existujú?

Chystáte sa zvárať a neviete si poradiť s tým, aké zváracie elektródy zvoliť? Ak si nie ste istý pri výbere, radšej sa poraďte s personálom v obchode so zváracou technikou, alebo si prečítajte rôzne typy a rady na internete. Zváranie je odborná činnosť, preto pri ňom nezabudnite dodržiavať zásady bezpečnosti pri práci. Dnes sa spolu pozrieme na to, čo sú zváracie elektródy a aké druhy elektród poznáme. S nami bude pre vás zváranie hračkou!

Na čo presne slúžia zváracie elektródy?

Zváracie elektródy pre oblúkové zváranie

Využitie zváracích elektród

Ako ste už iste z úvodu pochopili, zváracie elektródy sú časti vodiča, ktorými sa realizuje zváranie. Používajú sa na elektrické oblúkové zváranie. Elektródy na zváranie majú spravidla tvar tyčinky alebo drôtiku a sú hrubé približne od 0,5 až do 10 milimetrov. Každá elektróda sa skladá z jadra a obalu a je neohybná. Obal elektródy má veľmi dôležitú funkciu, pretože pri zváraní má vplyv na horenie elektrického oblúku a tiež chráni zvar pred oxidáciou. To, že chráni zvar pred oxidáciou znamená, že zabraňuje prístupu vzduchu k tekutému kovu. Ďalšou veľmi dôležitou funkciou obalu je čistenie zvaru. Každý, kto má nejakú skúsenosť so zváraním určite vie, že práve podľa obalu sa rozlišujú typy zváracích elektród.

Druhy zváracích elektród

Druhov elektród na zváranie existuje naozaj veľmi veľa. Medzi základné a zároveň najviac využívané patria tieto:

Rutilové – tieto zváracie elektródy umožňujú ľahké zapálenie elektrického oblúku a sú vhodné najmä na krátke zvary. Je ľahké ich ovládať v akomkoľvek uhle zvárania. Struska sa v tomto prípade ľahko odstraňuje. Využívajú sa na zváranie tenkých plechov.

Bázické – tento typ elektród sa využíva najmä na zváranie hrubších plechov, pretože sa vyznačuje nízkou náchylnosťou k trhlinám za tepla aj studena. Struska sa odstraňuje o niečo ťažšie ako pri iných druhoch. Obal je veľmi citlivý na vlhkosť.

Kyslé – pri týchto elektródach sa elektrický oblúk zapaľuje ešte jednoduchšie ako pri bázických. Povrch zvaru je vyhladený a vyznačuje sa vysokým leskom. Struska sa podobne ako pri bázických zváracích elektródach odstraňuje veľmi ľahko. Zvarový kov je náchylný na vznik rôznych trhlín najmä za studena.

Navštívte našu internetovú stránku https://www.interweld.sk/ a vyberte si z mnohých kvalitných produktov pre vaše zváranie!