Bolest kolene, co ji spůsobuje?

Mezi nejčastější onemocnění pohybové soustavy patří bolest kloubů. Častokrát je toto onemocnění spojeno s genetikou, mnozí si ho však dokáží vypěstovat nesprávným životním stylem. Problémy s pohybovou soustavou se nejčastěji odrazí na našich kolenech. Mezi jedno z nejčastějších onemocnění této soustavy patří bolest kolene. Na tom není nic neobvyklého – koleno představuje největší kloub v lidském těle a snáší více než 90% váhy lidského těla. Mezi nejčastější onemocnění kolenního kloubu patří meniskus, zkřížený vaz či poškozená chrupavka. K takovému onemocnění se lze dopracovat i jediným nesprávným pohybem. Při své činnosti provádí koleno tři základní pohyby – napřímení, ohýbání a rotační pohybování. Bezprostřední okolí kolene tvoří kvadriceps, který se nachází v přední části stehenního svalu a hamstringy, které se nachází na zadní straně. Koleno je obklopeno chrupavkami měsíčkovitý tvaru, které se nazývají menisky. Jejich hlavním úkolem je tlumit nárazy při výskocích a dopadech a stabilizovat kolenní kloub. Zkřížené vazy představují stabilizátor kolene. V přední části kolena se nachází jablíčko, které se při pohybu kolena začne klouzat. Pokud se však u vás projeví jeden z následujících projevů, měli byste zbystřit pozornost. Je pravděpodobné, že jste právě provedli nesprávný pohyb a koleno jste si poškodili. Bolest kolene teda vzniká nesprávnimi pohyby.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bolesť kolena

  1. Meniskus – mezi nejčastější příznaky poranění menisku patří bolest a otoky. V mnoha případech je nutný chirurgický zákrok, při kterém se vybírá poškozená část. Onemocnění je následně doléčene pomocí rehabilitace. Vyskytuje se zejména u lidí, kteří vykonávají sport při kterém je rotace na denním pořádku. Jedná se o fotbal, lyžování, házenou či tenis. Roztrhnout ho je možné i obyčejná potvrtnutím kolene či nesprávnou technikou při dřepování.
  2. Zkřížený vaz – projevuje se hlasitým prasknutím v koleně, jeho následným otokem a také bolest kolene je běžná. Běžnou záležitostí je také přítomnost krve v koleni. V tomto případě je velmi důležitá důsledná rehabilitace. U mladých lidí se odstraňuje pomocí rekonstrukce zkříženého vazu, u starších lidí léčbou, která je spojena s nošením ortézy.
  3. Chrupavka – k jejímu poškození může dojít velmi jednoduše. Nejčastěji však úrazem, přetížením či změny, které jsou spojeny s nadměrným nárůstem váhy. Projevuje se ve formě pukání, píchání, otoku a přítomností tekutiny v kolenním kloubu.