Zrnková káva v rôzne veľkých baleniach

Čo ovplyvňuje kvalitu zrnkovej kávy?

Každý labužník kávy má svoj obľúbený druh kávy, ale aj spôsob prípravy. Pod dobrou kávou si teda každý z nás predstavuje niečo iné. Kvalitu kávy ovplyvňuje mnoho faktorov. Od prostredia, v ktorom bola vypestovaná, správneho spracovania, šetrného praženia až po spôsob prípravy. Snáď najdôležitejším kritériom pri výbere kávy je kvalita kávových zŕn. Ideálne je, keď sú ručne zbierané. Podľa kvality delíme kávu do nasledovnej kategorizácie na: prémiovú kávu – najvyššia kvalita, výberovú kávu a komoditnú kávu. Aby si zrnková káva udržala čerstvosť a arómu čo najdlhšie je v neposlednom rade dôležité jej správne balenie.

Balenie zrnkovej kávy

Gurmáni kávy z celého sveta sa zhodujú na tom, že na prípravu kávy by sa mala použiť čerstvá káva, najlepšie čerstvo zomletá. Preto je najvhodnejšie kupovať zrnkovú kávu, ktorá je balená v špeciálnych obaloch s ventilom, vďaka ktorému sa dnu nedostane kyslík. Akonáhle sa zrnková káva dostane do kontaktu so vzduchom dochádza k oxidácii a straty vône. Len v špeciálnych hermetických obaloch nebude káva zvetrávať a bude zachovaná jej jedinečná aróma. Na obale by mal byť uvedený pôvod kávy, druh kávy, informácia o dátume praženia a sile (slabo, stredne a silno pražená káva). Samozrejme, že nesmie chýbať dátum odporúčanej minimálnej spotreby.

Skladovanie zrnkovej kávy

Zrnková káva a spôsob jej prípravy

Uskladnenie zrnkovej kávy

K zachovaniu čerstvosti môžeme prispieť aj my ako spotrebitelia kávy. Správnym skladovaním a uchovávaním kávy. Po otvorení hermetického balenia zrnkovej kávy je vhodné premiestniť ju do vzduchotesných nádob. V prípade, že by ste tak neurobili a ponecháte zrnkovú kávu v otvorenom obale, bude postupne nasávať vlhkosť a pachy z okolia a bude sa znehodnocovať. Skladovať by sme ju mali na chladnom a tmavom mieste, najlepšie v mrazničke. Mrazenú zrnkovú kávu nie je potrebné pred prípravou rozmrazovať, zrnká sa môžu ihneď pomlieť. Skladovanie je možné aj v chladničke, avšak treba zabezpečiť, aby sa do kávy nedostala vlhkosť.

Za najväčších znalcov kávy sa právom považujú Taliani. Ich majstrovstvo vychádza z kvalitnej prémiovej kávy, pokračuje dokonalou prípravou a končí jedinečným servírovaním kávy. Ak by ste radi ochutnali pravé talianske espresso  neváhajte a kliknite na www.segafredo-zanetti.sk. Na stránke nájdete ponuku prémiových káv do domácnosti, kancelárie, či kaviarne.