História Slovenska a jej prezidenti

História Slovenska je bohatá a rozmanitá

Zaujíma vás história a historické fakty? V tom prípade určite máte informácie aj o histórii Slovenska. Aj keď je Slovensko svojou rozlohou malá krajina, určite nie je chudobná na historické udalosti a fakty. História Slovenska je niečo, s čím sa obvykle stretávame na základnej a strednej škole, no potom náš záujem častokrát vyprchá. V pamäti nám zostávajú iba skutočne významné udalosti, ktoré ovplyvnili náš vývoj a to, kde sme dnes. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na historické zaujímavosti a osviežte si tak svoje vedomosti z dejepisu. 

Kus histórie Slovenska

História Slovenska od Slovanov
Osídľovanie v histórii Slovenska

Viete napríklad o tom, že naše územie bolo osídlené už v období paleolitu? To, aké etnické skupiny žili na našom území, významnou mierou ovplyvnilo náš vývoj. Za najstarší národ sa považujú Kelti a systematicky Slovensko osídľovali už od 4. storočia pred naším letopočtom. Neskôr však dochádza k dôležitým ekonomickým, ale aj spoločenským a kultúrnym zmenám. Na územie Slovenska sa dostanú Rimania a germánske kmene. Tu však dochádza k nezhodám a bojom. Vo veľkom sa začnú stavať vojenské pevnosti, hrady a zámky, ktoré majú ľudí ochrániť. Napriek tomu sa však vojnám nevyhli. Toto obdobie sa preto nazýva obdobím Markomanských vojen. Toto je však iba začiatok histórie Slovenska. Naše územie si toho totiž pamätá oveľa viac, ako by sme čakali. 

O týchto zaujímavostiach vie iba málokto

Iba málokto z nás tuší, že na Slovensku na nachádza geografický stred Európy. Napriek tomu, že hranice sa nedajú presne určiť. Kremnické Bane sa však zhostili nositeľa tohto titulu a preto v nich nájdete aj pamätný balvan. História Slovenska sa odzrkadľuje napríklad aj v našich vzácnych hradoch a zámkoch. Najviac sa však oplatí navštíviť tie zachovalé. Medzi tie najkrajšie na Slovensku patria rozhodne Bojnický zámok, Spišský hrad či Trenčiansky hrad. Tieto unikátne stavby doslova dýchajú históriou Slovenska. Vďaka nim a tomu, čo sa v nich podarilo zachovať, si dnes dokážeme predstaviť, ako asi žili naši predkovia. I keď je dnes už svet úplne iný, ich život v nás dokáže stále vzbudiť veľký záujem. Chcete sa o histórii Slovenska dozvedieť viac? V tom prípade neváhajte kliknúť na webovú stránku https://slovander.sk/.