Sladké moravské koláče

Moravské koláče – nezabudnuteľná chuť detstva

Každá gazdinka určite pozná dosť častú dilemu, s ktorou sa stretávame v kuchyni. Čo mám zajtra variť? Na celom svete existuje nespočítateľné množstvo receptov, ktoré sa šíria internetom, alebo sú spísané v kuchárskych knihách. Jedlá majú rôznu podobu a v každej kuchyni a v každej domácnosti sa pečú a varia iné. Práve v tom je krása a rozmanitosť nielen toho ako finálne jedlo chutí ale aj ako vyzerá. Dá sa povedať, že každý deň vznikajú nové recepty, buď cielene alebo náhodne, kedy dôjde k spojeniu rôznych chutí a výsledok je famózny. Ak sa takýto kuchársky kúsok podarí, je dôležité ho zaznamenať a zachovať, aby si na ňom mohli pochutnávať aj budúce generácie. Vďaka tomu sa zachoval aj recept na moravské koláče, ktorých chuť je báječná a bola by škoda ak by išla do zabudnutia.

Koláče, ktorým sa nedá odolať

Moravské koláče na obed
Ovocie do moravských koláčov

Moravské koláče patria medzi tradičné koláče našej kuchyne. Hoci sa v súčasnosti kladie dôraz predovšetkým na jedlá, ktoré sú bohaté na zeleninu, najmä preto, aby bol vybudovaný pestrý mikrobióm, ktorý sídli v našich črevách a pozitívne vplýva na náš imunitný systém, netreba zabúdať na to, aby bola dodržaná pestrosť jedál. To znamená, že aj sladké jedlá majú určite svoje miesto v každej kuchyni. Občasné pomaškrtenie vám určite ulahodí. A môžete si ho dopriať bez výčitiek. Moravské koláče pripomínajú mnohým ľuďom ich detstvo. Čas kedy trávili všetky voľné dni so svojou rodinou či kamarátmi. Obdobie, ktoré bolo bezstarostné a plné radosti a hier. Preto vďaka momentu, keď sa zahryznete do sladučkého mäkkého moravského koláča sa môžete preniesť do čias, kedy ste ako deti siahali po horúcich moravských koláčoch, ktoré práve vytiahla z rúry vaša mama či stará mama. Chuť moravských koláčov je neopísateľná, je to pocit, ktorého sa mnohí nevedia nabažiť a brzdí ich len teplota horúceho cesta. Koláčiky sú vytvarované do okrúhlych tvarov, podľa veľkosti, ktorú si určí každá gazdinka sama. Podľa toho či na ne netrpezlivo čakajú malé detské rúčky, alebo skôr veľké dlane manžela, ktorý si rád pomlsá. 

Chuť, ktorá vám zlepší deň

Chuť mäkučkého cesta moravských koláčov obohatí orechová, tvarohová, maková či lekvárová príchuť. Fantázii sa samozrejme medze nekladú. Základom chutných moravských koláčov je tradičný recept, kvalitné ingrediencie a láska ktorú dáva gazdinka do pečenia. Ak chcete získať overené recepty na tradičné slovenské koláčiky, odporúčame vám navštíviť internetovú stránku https://www.sweet-family.sk/.