Zemiaky pečené v šupke

Najpestovanejšie plodiny v našich končinách

Niet pochýb o tom, že v našich končinách dopestujeme mnoho kvalitných plodín, ktoré uživia väčšinu obyvateľstva. Na svoje si prídu vyznávači rozličných štýlov stravovania. Patríte medzi tých, ktorí sa snažia nejesť mäso a vydali sa na cestu vegetariánstva? Alebo sa len jednoducho snažíte zdravo stravovať? Vedeli ste, že najobľúbenejšou a zároveň najčastejšie pestovanou plodinou u nás sú zemiaky? S akými inými plodinami sa ešte stretávame?

Pestuje sa hlavne to, na čo máme predpoklady

Zemiaky k obedu
Predpoklady pestovania zemiakov

Poľnohospodárstvo sa v našich končinách teší veľkej obľube už od nepamäti. Dobrou správou tiež je, že začína byť opäť na vzostupe. Čoraz viac domácností sa začína zameriavať na pestovanie toho, čo si vypestovať dokáže a upúšťajú od kúpy základných plodín a potravín. Veľkej obľube sa u nás tešia zemiaky. Pestujú sa prakticky polovicu z roka, riziko, že nedorastú je nízke a najlepšie na nich je to, že majú aj dobré výživové hodnoty. Okrem toho z nich dokážeme ako pokrm pripraviť prakticky čokoľvek. Táto plodina je tiež nenáročná na starostlivosť. Dôležité je však vybrať si vhodnú odrodu a tiež sa prispôsobiť jej jednotlivým potrebám. Ďalšou veľmi obľúbenou plodinou je fazuľa. Tá, rovnako ako zemiaky, je plná látok a vitamínov, ktoré majú na naše telo blahodárny vplyv. Okrem toho za jej veľkú výhodu možno považovať to, že je plná bielkovín a dokáže dobre nasýtiť. Je možné z nej pripraviť hlavný chod, polievku ale súčasne ju môžeme pripraviť aj ako prílohu k hlavnému jedlu. Ďalej sa veľkej obľube teší červená repa. Tá sa na naše taniere začína dostávať čoraz častejšie. Jej chuť výborne vynikne v kombinácii s kozím syrom.  Kukurica tiež predstavuje plodinu, ktorú si dopestujeme relatívne jednoducho. Mnoho ľudí si každoročne počas leta pochutnáva na varenej kukurici. Okrem toho je tiež súčasťou viacerých pokrmov. Len málokto nemá rád čerstvý hrášok. Ten rovnako v našich končinách vypestujeme pomerne jednoducho.

Je dobré si pestovať úrodu sám?

Mnoho ľudí sa začína orientovať smerom sebestačnosti – to, čo si vypestujeme, to aj zjeme. Dobrou správou je, že v našich končinách na domáce pestovanie predpoklady naozaj máme. Preto ak vás táto oblasť zaujíma, nemusíte sa obávať. Ak budete mať po ruke dobré informácie, všetko pôjde jednoduchšie. Na stránke http://www.osivo.sk/ nájdete mnoho zaujímavých informácií. Doprajte si aj vy domácu úrodu!