Bolestivý zubný kaz

Nedovoľte zubnému kazu znepríjemňovať vám život

Mnoho ľudí si necháva návštevu lekára na poslednú chvíľu, keď ich bolesť výrazne obmedzuje v bežnom živote. Je to žiaľ spôsobené hektickým spôsobom života a množstvom povinností, ktorými sme dennodenne zavalení. Zdravie však máme len jedno a všeobecne platí, že prevencia je lepšia ako liečba. Preto by sme nemali zanedbávať preventívne prehliadky a pravidelne ich absolvovať u všeobecného lekára, gynekológa aj stomatológa. Počas preventívnej prehliadky dokáže lekár včas diagnostikovať začínajúce ochorenie. Skoré zistenie choroby nám môže uľahčiť liečbu a skvalitniť priebeh života. Pravidelnou návštevou zubného lekára sa môže odhaliť začínajúci zubný kaz.

Štádia zubného kazu

Zubný kaz u dospelých ľudí

Bolesť pri zubnom kaze

Snáď každý sme sa už aspoň raz v živote stretli s bolesťou zuba. Nie je to nič príjemné. Návšteva zubného lekára je v prípade bolesti nevyhnutná a nie je dôvod odkladať ju. Bolesť zubov totiž väčšinou spôsobuje zubný kaz, ktorý je už v pokročilom štádiu. V prvých štádiách zubný kaz nebolí, pacient často o ňom ani nevie. Odhalený môže byť práve pri prehliadke u stomatológa. Keď sa začneme pociťovať bolesť, znamená to, že postúpil hlbšie cez sklovinu do vnútornej vrstvy zubu. V zubnej dreni sa nachádzajú nervy a cievy, ktoré udržujú zub citlivý a živý. Ak sa zubný kaz zahryzne až do zubnej drene, môže vzniknúť zápal, silná bolesť a môže dôjsť k odumretiu nervov. V tomto pokročilom štádiu si ošetrenie vyžaduje komplexný zásah stomatológa, odstránenie odumretých nervov, vyčistenie, preliečenie a vyplnenie koreňových kanálikov. Pri ignorovaní príznakov zubného kazu a neskorom zásahu lekára, môže zápal postupovať aj ďalej do tela pacienta  a spôsobiť aj vážnejšie zdravotné problémy.

Prevencia pred vznikom zubného kazu

Preventívna prehliadka vás nestojí nič. Len trochu voľného času. Pritom jej efekt na celkový zdravotný stav je veľký. V rámci preventívnych stomatologických prehliadok máme nárok aj na dentálnu hygienu, ktorú by sme mali absolvovať 2x do roka. V rámci dentálnej hygieny nás odborník naučí ako správne zuby čistiť, aké kefky používať a pomôže nám osvojiť si správnu techniku. Pravidelné odstraňovanie zubného kameňa, ktoré prevádza práve dentálny hygienik nám zabezpečí nielen pekné a biele zuby, ale je to tiež dôležitý krok v boji so zubným kazom. Neodstránený zubný kameň na zuboch je totiž zdroj infekcie a miesto, kde sa môžu držať baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz.

Ak túžite po zdravých a krásnych zuboch a zaujíma vás téma prevencie a ochrany zubov, kliknite na stránku:  https://dovodnausmev.sk/.