Drevený plot

Oplotenie domu je estetické a funkčné

Oplotenie domu zabraňuje voľnému pohybu cez hranice pozemku. Považuje sa za drobnú stavbu, ktorú je potrebné nahlásiť príslušnému mestskému úradu. Opravu oplotenia domu nie je potrebné hlásiť stavebnému úradu.  Stavebné povolenie potrebujete, ak ste sa rozhodli stavať betónové oplotenie, kde nestojí žiadna hlavná stavba. Predtým, ako si splníte povinnosti okolo výstavby je nutné sa rozhodnúť aký typ oplotenia domu si zvolíte. Treba samozrejme brať do úvahy, aký typ domu idete oplotiť, veľkosť pozemku, a množstvo finančných prostriedkov, ktoré ste si na túto stavbu naplánovali.

Plot pred domom

Umelecké kovanie na plot

Oplotenie, ktoré je pred domom podčiarkne celý charakter nehnuteľnosti a dôležitý je jeho estetický vzhľad. Na výbere by ste si mali dať záležať. Rozhodnutie nie je jednoduchá záležitosť, preto je dobré mať akú takú predstavu. Na výber máte veľa možností. Pekný murovaný plot z okrasných tvárnic, plot z kameňa, kovaný plot, hliníkový plot, prípadne kombinácia murovaného plotu s drevenými doskami. Preferencie a vkus každého človeka je naozaj individuálny. Treba si uvedomiť, že niektoré druhy plotov nepotrebujú žiadnu údržbu, dlho vydržia, nie sú finančné náročné. O iné druhy sa zase treba starať, pravidelne natierať, čistiť, nakoľko sú menej odolné voči poveternostným vplyvom. To sa samozrejme nepovažuje za nevýhodu. Medzi nami je množstvo domácich kutilov, ktorí sa s láskou venujú úpravám svojho okolia. Veľmi obľúbené sú  murované ploty, ktoré Vám zabezpečia nepriehľadnosť od cesty. Z vnútornej strany sa dá plot veľmi pekne dotvoriť výsadbou zelených rastlín, či už popínavých, alebo okrasných drevín.

Plot okolo domu

Sú dva základné typy oplotenia. Priehľadný plot, ktorý môže byť drôtený, kovový, či drevený. Prepúšťa Vám na pozemok svetlo, netieni, pôsobí ľahko. Nezabraňuje kontaktu so susedmi, ale žiaľ ani vstupu domácich zvierat, napríklad mačiek. Nepriehľadný plot pôsobí bariérovo, je mohutný, pevný a trvácny. Zabezpečí Vám dostatočné súkromie, no pri zle zvolenej výške môže tieniť záhradu.

Ak ste sa ešte celkom nerozhodli, ale viete čo sa Vám páči, skúste sa obrátiť na profesionálnych odborníkov, ktorí sa rozumejú tematike oplotenia domu. Ochotne Vám poradia, zamerajú stavbu a následne Vám pošlú cenovú ponuku.