Dizajn kuchyne si môžete spraviť podľa predstáv

Provensálsky dizajn kuchyne

Dizajn kuchyne v provensálskom štýle je rozhodne špecifikom, ktoré má vo svete interiérového dizajnu svoje stabilné miesto. Popularitu vidiecky štýl získava čoraz viac aj v 21. storočí. Vidiecky charakter bývania získava na čoraz väčšej popularite a razí si  cestu aj do miest. Nezáleží na tom, či bývate v dome alebo v panelákovom byte. Pri dizajne kuchyne do takéhoto štýlu je v hlavnej úlohe biela. Biela je totižto alfou a omegou provensálskeho štýlu. Dodáva príbytku ľahkosť, sviežosť a opticky zväčší aj ten najmenší priestor.

Typické znaky a charakteristika provensálskeho štýlu

Dizajn kuchyne dotvoríte nábytkom aj obrusom

K dizajnu kuchyne patria aj doplnky

Typickým znakom provensálskeho štýlu je rustikálny ráz interiéru, nábytok v odtieňoch bielej farby, patina, dekorácie a doplnky v podobe prútených bielych košíkov, levanduľových kytíc, zdobených stolných lámp, vankúšov. Dizajn kuchyne perfektne doplnia bylinky a kvety – levanduľa, ružová ruža, slnečnica, žltkastá ľalia – ich motívy na dekoračných látkach keramike a pod., tapety s kvetinovými vzormi. Kuchyne v provensálskom štýle sú charakteristické bielymi, smotanovými a slonovinovými skrinkami, no ich farba môže byť tiež svetlohnedá alebo svetlosivá. Typickým znakom provensálskeho štýlu kuchýň sú aj police, ktoré sú alternatívou horných skriniek a sú zavesené na ozdobných konzolách. Špeciálne skrinky na kuchynský riad a vystavené taniere sú súčasťou provensálskeho nábytku z masívu. Dvierka kuchynskej linky sú frézované, lišty ozdobné a skrinky často sklenené. Kuchynské a jedálenské sedenie má tiež svoje špecifiká, stoličky a stôl v provensálskom štýle má oblé nohy, jemné odtiene a opäť ho nájdete v odtieňoch bielej. Stoličky nemusia byť iba drevené. Aj čalúnenie so svetlými tkaninami je vítané.

Menej je niekedy viac, no v prípade dizajnu kuchyne v provensálskom štýle to neplatí

Viac materiálov, viac vzorov, štruktúr, odtieňov, doplnkov a vhodných farieb vytvára dokonalý efekt. Kameň, drevo, prútie alebo tepaný kov taktiež váš dizajn kuchyne krásne doplní. Ak kombinujete materiály, textílie či doplnky, snažte sa držať aspoň na podobnej úrovni odtieňov, ak sa budú farby totiž príliš biť, kontrast farieb bude pôsobiť rušivo. Načo ale nemôžete zabudnúť je to, že prím musí hrať biela farba. Provensálsky dizajn kuchyne si vyžaduje, zo všetkých dizajnov kuchyne ten najväčší cit pre detail.

Náš tip

Esencia svetla je základnou funkciou pre podstatu dizajnu kuchyne v provensálskom štýle. Predovšetkým biela farba si svetlo žiada. Pri zariaďovaní kuchyne do provensálskeho štýlu nezabudnite na dostatok svetla. V prípade, že máte záujem o kvalitné kuchyne navštívte www.sconto.sk.