Voda naša každodenná

Voda je určite najpotrebnejšou súčasťou každého človeka na Zemi. Vďaka vode je vlastne na nej možné žiť. K vode sa treba správať šetrne a zbytočne ňou neplytvať, pretože každý piaty človek na zemi k nej nemá prístup. My na Slovensku máme veľké šťastie, pretože vodu máme a navyše aj veľmi kvalitnú. Väčšina vody na Slovensku pochádza z podzemných zdrojov. Voda je najcennejšou tekutinou na svete, dokonca cennejšou než ropa, pretože bez nej by neexistoval život. Hovorí sa že bez vody sa dá vydržať maximálne tri dni, no bez jedla až niekoľko mesiacov. Je to možno aj kvôli tomu, že voda tvorí podstatnú časť ľudského organizmu. U bábätkách, je to až 80 % hmotnosti, a u dospelého človeka až 60 % hmotnosti. Vodu jednoducho potrebuje každý z nás na prežitie.

Zaujímavosti o vode

Vodu berie každý z nás viac menej ako samozrejmosť. Jednoducho len potočíme kohútikom a tečie nám kvalitná pitná voda. Dokonca miliardy litrov sa vody denne spotrebujú na splachovanie. S vodou by sme skutočne mali šetriť. Napríklad umývačkou riadu, ktorá ušetrí až štyrikrát viac vody ako ručné umývanie.

Voda v ľudskom tele

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt water dropZaujímavosťou je, že bábätká príjmu počas svojho prvého polroka až sedemkrát viac tekutín ako dospelý človek. Podľa námahy každého jedinca ľudské telo denne vylúči až 2-3 litre vody. Za deň je naše telo vypiť až 48 šálok. Ak by ste náhodou nevedeli, tak ľudský mozog tvorí približne 70 % vody. Denný príjem vody by mal u dospelého jedinca byť okolo 2-3 litrov. Niekto takíto objem vody má problém vypiť pre iného je to hračka. Pitný režim by sme však mali všetci dodržiavať, aby naše telo nebolo dehydrované a vedelo podávať ten správny výkon.

Voda a Zem

Voda na našej zemeguli tvorí podstatnú časť. Avšak zo všetkej dostupne vody môžeme používať iba tri desatiny. Ostatnú časť tvoria oceány a moria, ktoré sú však slané. Najväčšie zásoby vody sa nachádzajú v Antarktíde (až 90 % zásob). Ďalšou zaujímavosťou je  skoro 2% vody sú trvale zmrazené vo forme ľadovcov.

Voda v priemysle

Ak patríte k milovníkom piva, vedzte, že na výrobu pol litra piva sa spotrebuje až 75 litrov vody. Ak skôr preferuje kávu, tak na jej výrobu sa celosvetovo použije dvakrát viac vody ako na výrobu čaju a napríklad na jednu tonu ocele je potrebných až 300 ton vody.

Ostáva nám už len dúfať, že voda na Slovensku bude nám a aj ďalším generáciám stále k dispozícii v takej kvalitnej forme ako je tomu v súčasnosti.