Gerlach ako na dlani

Výstup na Gerlach stojí za to absolvovať

Nemusíte mať Vysoké Tatry prejdené z jednej strany na druhú, aby ste poznali najvyšší vrch nielen Vysokých Tatier, ale aj celého Slovenska. Gerlachovský Štít sa nachádza v nadmorskej výške 2655 metrov. Každoročne láka mnoho turistov a milovníkov hôr. Keďže ide o náš najvyšší vrch, je prirodzené, že sa oň zaujímajú najmä nadšenci horolezectva a turistiky. Gerlach je možné navštíviť celoročne, aj počas zimných mesiacov. Výstup je však veľmi náročný a zaberie približne 8 až 10 hodín. Čo všetko by ste o ňom ešte mali vedieť?

Výstup na Gerlach iba so sprievodcom

Gerlach a okolité štíty

Výhľady z Gerlachu

Keďže ide o najvyšší vrchol všetkých našich hôr, je pochopiteľné, že zdolať ho je umožnené iba s profesionálnym horským sprievodcom. Ide totiž o veľmi náročnú túru, ktorá si vyžaduje dlhoročné skúsenosti sprievodcu. Ideálnym miestom na začiatok výstupu na Gerlach je Sliezsky dom. Na túto túru je možné vyraziť celoročne, no odporúča sa dopredu poznať predpoveď počasia. Ideálne sú letné mesiace a dni, kedy sú zrážky na horách najmenej pravdepodobné. Pokiaľ sa na tento vrchol vyberiete bez profesionálneho horského sprievodcu, riskujete nielen vysokú pokutu, ale najmä svoj život. Bez sprievodcu majú na vrchol prístup iba členovia slovenskej horolezeckej skupiny James. Počas výstupu totiž hrozí, že zablúdite, spustíte na seba kamennú či snežnú lavínu, či môžete zraniť nielen seba ale aj ostatných turistov. Každý horský sprievodca musí mať medzinárodnú akreditáciu a môžete ho ľahko nájsť na internete.

Čo všetko treba vedieť ešte pred samotným výstupom na Gerlach?

Ak sa rozhodnete, že chcete absolvovať výstup na Gerlach, už pred samotným výstupom by ste mali mať o niečo lepšiu kondíciu ako bežný človek. Ak však hravo zvládnete náročnejšie 6 až 8 hodinové túry, táto by vám rozhodne nemala robiť problém. V cene za sprievodcu je väčšinou zahrnuté aj požičanie potrebnej výstroje, no napriek tomu by ste mali mať kvalitné oblečenie a najmä obuv. Cestu si dopredu naplánujete so svojim horských sprievodcom. Pri výstupe na Gerlach dbajte na pitný režim a pravidelné dopĺňanie živín prostredníctvom energetických tyčiniek a iných výživných potravín.

Gerlachovský Štít alebo Gerlach, ako ho všetci nazývajú, je naším najvyšším vrcholom a preto láka celoročne mnoho turistov. Kliknite na internetovú stránku http://travelcase.tmrhotels.com/ a zistite, čo všetko ešte o Gerlachu neviete.