Vyzdobte si kvetmi záhradný altánok

Záhradné altánky a pergoly majú nezastupiteľné architektonické miesto v našej záhrade. Vzhľadom k tomu je nemenej dôležité, aby bol záhradný altánok aj pekne upravený, aby celkovo esteticky ladil so zvyškom vášho okolia. Aké kvety by sme mali použiť na záhradné altánky alebo pergoly? V prvom rade by kvetiny mali byť popínavé. Je to z úplne jednoduchého dôvodu – popínavé rastliny majú vlastnosť, že sa ťahajú do výšky a tým pádom nám vytvárajú krásnu výzdobu na celom altánku. Využite širokú škálu kvetov, ktoré zabezpečia vášmu altánku ten správny akcent.

Aké kvety sú vhodné do altánkov a pergól?

Záhradné altánky môžu byť z rôznych materiálov a farieb a k tomu by sme mali prispôsobiť aj kvetinovú výzdobu. Ak je altánok alebo pergola biela, prípadne z bieleho brezového dreva, tak nie sú vhodné biele rastliny. V tomto prípade by bola vhodná popínavá ruža, ktorá pridá zelenú farbu a pridanú hodnotu v podobe červeného alebo ružového kvetu.

Najčastejšie používané kvetové výzdoby altánkov

Plamienok

Zaujímavým pútačom je určite Plamienok (Clematis), ktorý má zaujímavé červené a fialové kvety, ktoré vyzerajú napríklad pri bielej farbe altánku ozaj skvelo. Plamienky majú veľké a krásne kvety, ale treba si dať pozor na to, že sú jedovaté. Ich korene a spodok si vyžadujú veľa chládku a vlhkosti, kvety zase potrebujú veľa slnka. Pri plamienkoch platí, že čím je teplejšie podnebie, tým sýtejšie farby majú ich kvety.

Bugénvilea

Ak hľadáte popínavú rastlinu, ktorá je svetlá a farebná, potom je práve bugénvelia správnym tipom pre vás. Je vhodná aj do tieňa a nepriťahuje škodcov a hmyz, čo je práve v altánku výhodou. Táto rastlina sa však neodporúča do chladného počasia a tým pádom je v našich podmienkach využiteľná iba v lete.

Pupenec alebo “Morning Glory”

Tieto kvety kvitnú najmä ráno, preto aj ich názov. Môžu byť spríjemnením záhradných altánkov hneď zrána. Listy majú tvar srdca a môžu byť modré, červené, fialové alebo aj žlté. S ich pestovaním nie je veľa starostí, avšak tiež patria k teplomilným rastlinám a potrebujú dostatok slnka.

Záhradné altánky prinášajú veľký priestor na dozdobenie či už kvetmi, kameňmi alebo inými dekoráciami. Dôležitá je ich funkcia a najmä to či ich využívate sezónne alebo celoročne. Zdobenie a úžitok je však len na vás. Hlavné je, aby záhradné altánky pre vás predstavovali miesto, kde budete oddychovať a radi tráviť čas so svojimi blízkymi.