Zlatá žila v tehotenstve potrápi mnoho žien

Zlatá žila v tehotenstve je problém, ktorému sa dá predchádzať

O zlatej žile počulo už mnoho ľudí, no iba málokto vie, čo skutočne znamená. Ide v podstate o opuchnuté a zdurené žily v konečníku, ktoré sú zapálené a následkom toho pacienta bolia. Vznikajú z rôznych príčin, ktoré si však vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch. Zlatá žila v tehotenstve nie je žiadnym neobyčajným javom. Keďže je telo v tomto období vystavované rôznym zmenám a tiež väčšej záťaži, odnesú si to aj cievy. Prečítajte si, ako je možné znížiť riziko vzniku zlatej žily v tehotenstve a ako s ňou bojovať, ak sa objaví. 

Tehotenstvo sa považuje za rizikový faktor vzniku zlatej žily

Zlatá žila v tehotenstve aj u prvorodičiek
Ťažkosti so zlatou žilou v tehotenstve

Ako sme už v spomínali v úvode, tehotné ženy si so sebou každým mesiacom nesú väčšiu a väčšiu záťaž na svoj organizmus. Plod tlačí nielen na močový mechúr, ale aj na konečník. Práve z tohto dôvodu sa veľmi často objavuje u tehotných žien zápcha. Žena pri vyprázdňovaní vyvíja väčší tlak ako zvyčajne a to môže byť problém. Kombináciou tohto tlaku a tehotenských hormónov sa môže objaviť zlatá žila v tehotenstve, ktorú je následne potrebné liečiť. Liečba závisí od závažnosti ochorenia. Vo všeobecnosti sa neodporúčajú v tomto období invazívne metódy ako chirurgické odstránenie a podobne. Zlatá žila v tehotenstve sa lieči prevažne lokálnymi masťami a podobne. Po pôrode, keď sa trávenie ženy zlepší a zmenší sa tlak na konečník, sa zlatá žila väčšinou sama stratí. 

Ako je možné predchádzať zlatej žile v tehotenstve?

Rizikové faktory pre vznik zlatej žily sú hlavne nesprávna životospráva a málo pohybu. V tehotenstve je preto potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých zásad. Prvou z nich je pestrá strava obsahujúca vysoký podiel vlákniny. Ide o to, že takéto jedlá dokážu váš metabolizmus naštartovať a riziko zápchy sa zníži. Nezabúdajte tiež na pitný režim. Vypiť by ste mali za deň aspoň 2 až 3 litre čistej vody. Čo sa týka pohybu, v tomto smere sa zvyčajne ženy rozdeľujú na dva tábory. Niektoré ho zásadne odmietajú, iné ho naopak považujú za nevyhnutný. Aj v tomto smere platí, že zlatá stredná cesta je tá najlepšia. Pre prevenciu zlatej žily v tehotenstve je pohyb dôležitý. Pokiaľ máte bezproblémové tehotenstvo, hodinová prechádzka či pomalá jazda na bicykli vám pomôže predísť zlatej žile v tehotenstve. Prečítajte si viac dôležitých informácií o zlatej žile v tehotenstve na webovej stránke https://www.proctocare.sk/.