Tetania je veľký zdravotný problém

Čo je to tetánia a ako sa prejavuje?

Žijeme v uponáhľanom svete a práve tento životný štýl dokáže negatívne ovplyvniť náš zdravotný stav. Aj keď si to mnohí z nás neuvedomujú, dlhodobý stres nepôsobí dobre na našu fyzickú kondíciu ani psychickú pohodu. Ak sme mu vystavovaný dlhodobo, hrozia rôzne riziká. Jedným z nich je napríklad tetania, alebo inak nazývaná aj tetanický syndróm. Čo to vlastne je, ako vzniká a ako je možné mu predchádzať? Odpovede na všetky otázky sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. 

V čom spočíva tetánia?

Tetania a psychické problémy
S čím súvisí tetánia?

Ide v podstate o zvýšenú dráždivosť nášho centrálneho nervového systému. Pri tetánii nejde o život, napriek tomu ho však dokáže dosť skomplikovať. Prejavuje sa hlavne svalovými kŕčmi a ďalšími sprievodnými prejavmi ako napríklad dýchavičnosť, búšenie srdcového svalu, oslabenie, kŕče v končatinách alebo na tvári, nevoľnosť či nervozita. Mnohokrát si tetániu ľudia zamieňajú s infarktom. Medzi najtypickejšie prejavy tetanického syndrómu patrí to, že sa napnú svaly na rukách a palce sú v neprirodzenom kŕči. Lekári sa zhodujú v tom, že môže byť spôsobený hlavne akútnym nedostatkom magnézia, ktorým trpia najmä ľudia vystavovaní dlhodobému stresu. Z výskumov vyplýva, že tetániou trpia hlavne mladšie vekové kategórie a viac sú v štatistike zastúpené ženy ako muži. Okrem nízkej hladiny magnézia môže za tento syndróm tiež nedostatok vápnika. Jeho diagnostika je možná prostredníctvom klinického vyšetrenia a EMG.

Ako sa chrániť pred vznikom tetánie?

Vzniku tetánie vo všeobecnosti predchádzajú dlhodobé fyzické a psychické napätie, depresia a ďalšie psychické problémy. Mimoriadne dôležitý je preto vyvážený životný štýl. Čo to však znamená? Ide o rovnováhu v starostlivosti nielen o svoje telo, ale aj psychiku. Základom je zdravá a pravidelná strava. Váš tanier by mal byť vždy rozmanitý a hrať farbami. Vynechávať by ste nemali ani pohyb, a to hlavne vtedy, keď máte sedavé zamestnanie. Nájdite si šport, ktorý vás baví a napĺňa a uvidíte, že sa zlepší aj vaše psychické zdravie. Okrem pohybu a zdravej stravy by ste mali dbať aj na dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Neponocujte zbytočne a doprajte svojmu telu odpočinok, aký si zaslúži. Vďaka týmto zásadám sa môžete tetánii účinne vyhnúť. Oveľa viac sa o tetánii dočítate na webovej stránke https://hippokrates.sk/.