Drevorezba svätých

Drevorezba je výsledok práce šikovných rezbárov

Drevo patrí medzi obľúbený materiál či už v nábytkovom priemysle, pri výrobe rôzneho kuchynského sortimentu akými sú napríklad varešky, taniere, príbory a podobne, ale z dreva sa dajú tiež vyrobiť krásne interiérové aj exteriérové doplnky. Medzi výrobok, ktorý je vyrobený z dreva a má nielen okrasnú ale často krát aj duševnú hodnotu patrí drevorezba. Drevorezba je akousi umeleckou technikou každého rezbára, ktorý do nej vloží svoj voľný čas, cit a kus seba. Drevorezba je známa už z histórie a hovorí sa, že už v 14. storočí sa objavili prvé diela. Ľudia si s rezbárstvom spríjemňovali dlhé chvíle a tešili sa keď mohli obdarovať svojich blízkych.  Drevorezba patrí stále medzi veľmi obľúbené dary, ktoré majiteľovi prinášajú akúsi pridanú hodnotu, na rozdiel od tých darov, ktoré sú vyrábané sériovo a neosobne.

Ľudové rezbárstvo na Slovensku

Drevorezba a rezbárstvo

Drevené srdiečko ako krásna drevorezba

Rezbárstvo má v našich končinách veľmi dlhú minulosť. Toto pôsobivé remeslo môžeme tiež charakterizovať ako umeleckú činnosť rezbárov, ktorí  väčšinou do dreva vyrezávajú malé časti, aby na dreve zobrazili svoju predstavu či už osoby, betlehemu, krajinky, svätého, zvieraťa a podobne. Rez do dreva sa robí pomocou rezbárskeho noža alebo pomocou rezbárskeho dláta. V súčasnosti sa tiež používajú aj iné techniky a to napríklad brúsenie, pílenie alebo puncovanie dreva. Nový smer rezbárstva je napríklad zhotovovanie výrobkov pomocou motorovej píly. Tento smer si získal mnohých fanúšikov po celom svete a postupne si získava fanúšikov aj na Slovensku. Rezbárstvo je možné vykonávať aj na iných materiáloch akými je drevo a to napríklad na kostiach, parohoch, slonovine a podobne. Drevorezba je ale výrobok, ktorý je určite vyrezávaný do dreva, ako už je jasné aj zo samotného názvu.

Drevorezba rôznych rozmerov

Šikovní rezbári používajú pre jemnejšiu prácu s drevom skôr tvrdšie drevo, akým je napríklad drevo z hrušky, orecha či jablone a pre hrubšiu prácu využívajú skôr mäkké drevo napríklad z topoľu. V každom prípade je potrebné aby bolo drevo suché, bez kazov a trhlín. V závislosti od toho, čo ide rezbár vyrezávať si zvolí veľkosť aj typ dreva. Výsledný umelecký kúsok môže mať rôzne veľké rozmery. Napríklad existujú veľmi malé drevorezby, ktoré sa dajú dať pohodlne do vitrínky či na poličku a tiež aj drevorezby sôch, ktoré sú v životných rozmeroch. Je len na vás a rezbárovi na akej veľkej drevorezbe sa dohodnete. Ak vás drevo fascinuje a chceli by ste o ňom zistiť viac, tak navštívte stránku www.carodreva.sk, kde nájdete o dreve množstvo zaujímavostí.